Visuomeninė veikla


„Girios aide“ – paskaita apie Žemės gelmes

Pasaulinės Žemės dienos išvakarėse Druskininkų miškų urėdijos mokymo ir informacijos centre „Girios aidas" organizuota paskaita - diskusija  „Druskininkų meteoritinis krateris ir kitos žemės gelmių paslaptys" su lektoriumi, Lietuvos geologijos tarnybos direktoriumi dr. Jonu Satkūnu.

Pasak mokslininko, Druskininkai yra vienas iš geologiškai gerai ištirtų plotų, kurių  apylinkėse (Mizarų kaime) 7-ame dešimtmetyje padarius geofizinę nuotrauką aptiktas vienas iš kelių Lietuvoje tikrų meteoritinių kraterių. Atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad prieš maždaug 500 milijonų metų Druskininkų apylinkėse į Žemės paviršių atsitrenkė apie 200 metrų skersmens dangaus kūnas. „Galima tik įsivaizduoti, koks turėjo būti galingas sprogimas, kurio energija prilygsta daugybės atominių bombų energijai ir nedaug skiriasi nuo visų žemės drebėjimų, įvykstančių per metus visame pasaulyje energijos",- atkreipė dėmesį lektorius. 
                  Sprogimo vietoje liko didžiulė duobė, išmušta granito ir gneiso klode, tuomet buvusiame žemės paviršiuje. Krateryje iki kelių šimtų metrų gylio šios uolienos buvo stipriai sutrupintos, vietomis uolienos išsilydė iki vientisos skystos masės. Pagal tam tikrus požymius, išlikusius šiose sutrupintose ir išlydytose uolienose, nustatyta, kad sprogimo metu temperatūra galėjo siekti 2000-2500° C, o slėgis - kelis šimtus tūkstančių atmosferų. Mizarų kraterį ilgainiui užpildė „normalių" nuosėdinių uolienų - smiltainio, aleurito, molio storymė",- pasakojo dr. Jonas Satkūnas.

 Lektorius atskleidė, kad Mizarų krateryje netgi buvo tiriamas galimas deimantų susidarymas, nes stambesniuose krateriuose, esant aukštai temperatūrai ir slėgiui, jie gali susidaryti, o kvarteriniai krateriukai daugiausia gali būti turistiniai objektai. Tokiuose stambiuose krateriuose, kaip Pietų Afrikos Respublikoje, yra gausybė iškasenų: platinos, aukso, deimantų telkinių.

Kokia kraterio svarba mineralinio vandens šaltinių, besiveržiančių iš kraterio gelmių, susidarymui? Ar dėl to, kad Druskininkų apylinkės patyrė dangaus kūno smūgį, Druskininkuose dabar yra mineralinių šaltinių? Mokslininko nuomone, būtent meteoritinis krateris galėjo nulemti tektoninių lūžių - jais cirkuliuojantis mineralinis vanduo ir patenka į vandeningus sluoksnius ir net pasiekia žemės paviršių šaltinių pavidalų - laidumą.
Dr. J. Satkūno mokslinių tyrinėjimų objektas - klimato įvykiai per pastaruosius milijoną metų (kvartero periodas). Mokslininkas pasidžiaugė, kad Druskininkuose, greta kitų kurorto privalumų, galima grožėtis ir įspūdingomis kontinentinėmis kopomis.

  
  

 

2016 03 25


Valstybės įmonė Valstybinių miškų urėdija
Druskininkų regioninis padalinys

Įmonės kodas:    132340880
PVM kodas:      LT323408811

LT477300010153812692 AB Swedbank
Duomenys kaupiami ir saugomi Valstybės įmonės Registro centre 

M.K.Čiurlionio g. 96, LT-66151

Druskininkai
Telefonas:  8-313-52425;
Faksas:      8-313-53310;
El. paštas:  info@dmu.ltGaisringumas Ligos Medienos ištekliai